Jiri Anderle - graphic - Jiří Anderle - Painter

JIŘÍ ANDERLE

malířJiří Anderle se narodil 14. září 1936 v Pavlíkově u Rakovníka. Matka Marie pochází z malorolnické rodiny. Otec Adam, vyučený zámečník, přišel z chodské vesnice Díly. Otec zemřel, když bylo Jiřímu Anderlemu šest let. Z prázdninových pobytů v jeho rodném domě si odnesl silné dojmy z krásné přírody hornatého kraje na pomezí Bavorska. Na radu učitele kreslení rakovnické střední školy Jana Mosteckého se podrobil přijímací zkoušce na Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze; byl přijat. Otčím Miroslav Král jeho úsilí stát se malířem podporoval. 

1951-1955 
Studium na Vyšší škole uměleckého průmyslu (dříve Státní grafická škola) pod pedagogickým vedením Zdeňka Balaše a Jaroslava Vodrážky. 

1952-1960 
O sobotách a nedělích účinkoval jako bubeník s orchestrem při Kulturním domě v Rakovníku. Později přešel do Kapely křivoklátských lesů, kterou vedl v kraji oblíbený Čenda Lulák. Intenzivně četl Dostojevského, Gogola, Čechova, Flauberta, Verlaina, Kafku, symbolisty. Baladičnost Máchova Máje, jeho metafory a pasáž o běhu času v rychlém střídání ročních dob, jej později přivedla k cyklu Portrét v čase. 

1955-1961 
Studium na Akademii výtvarných umění v Praze. Malbu studoval u Antonína Pelce, grafiku u Vladimíra Silovského, dějiny umění u V. V. Štecha a Jiřího Kotalíka, který se později stal teoretikem a propagátorem jeho díla zejména v zahraničí. Akademii absolvoval svým prvním tematickým cyklem Vesnické tancovačky. 

1961 
Počátek osmiletého působení v pražském Černém divadle, které založil jeho kolega ze studií, režisér, výtvarník a hudební skladatel Jiří Srnec. 

1962 
Při zájezdu do Edinburghu Jiří Anderle poprvé poznal Západ. První setkání s díly Paula Kleea, Jeana Dubuffeta, Francise Bacona. Při krátkém pobytu v Londýně se setkal s významnými díly starých mistrů. 

1963 
Během turné po SRN navštívil retrospektivní výstavu Maxe Ernsta v Kolíně nad Rýnem. Pod odborným dohledem MUDr. Zdeňka Dytrycha se ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze účastnil pokusů s LSD-25. ... (pokračování)

 


Poslední večeře - olej
Starý příběh - olej

www.galerieart.cz

 

zpět